Oświetlenie w projektowaniu wnętrza

Właściwe zaplanowanie oświetlenia w domu jest niezwykle ważne, ponieważ światło nie tylko rozprasza ciemność, ale także zapewnia odpowiednią atmosferę oraz oddziałuje na nasz nastrój. Z tej przyczyny przy aranżacji mieszkań należy bardzo dobrze rozważyć rodzaj, położenie a także barwę naszego oświetlenia. Światło może pomagać w pracy czy przy odrabianiu lekcji przez dzieci, budować nastrój pomieszczenia czy po prostu pełnić funkcję czysto ozdobną.

oświetlenie

Autor: Shaun Fisher
Źródło: http://www.flickr.com
Nie jest tajemnicą, iż właściwy dobór światła przyczynia się do zwiększenia atrakcyjności zwłaszcza produktów w sklepach spożywczych czy marketach tekstylnych. W trakcie tworzenia schematu oświetlenia, przeróżne warstwy źródeł światła pomagają w stworzeniu idealnego wyglądu, jaki podkreśli wszystkie cechy. Ażeby w pełni wykorzystać potencjał pomieszczenia, musimy posiadać wiedzę o zestawianiu rozmaitych stylów opraw oraz źródeł.Projektując oświetlenie danego wnętrza, musimy wziąć pod uwagę potrzeby mieszkańców i ich styl życia, a także dostęp mieszkania do naturalnego blasku i usytuowanie wnętrza względem stron świata. Czytaj też

Kluczowy wpływ na wytyczenie oświetlenia w danym wnętrzu ma przede wszystkim powierzchnia, liczba jak też rozmieszczenie okien. Dobrze nasłoneczniony pokój będzie wymagał dużo mniej światła aniżeli zaciemniona alkierz, garderoba bądź garaż; im mniejszy dostęp do światła naturalnego, tym sporzej źródeł światła musimy zaprojektować. Oświetlenie można podzielić na 3 kluczowe typy: ogólne, kierunkowe jak też dekoracyjne. Światło ogólne zastępuje oświetlenie dzienne, a jego nadrzędnym zadaniem jest równomierne rozświetlenie wnętrza – w związku z tym powinno być należycie mocne i intensywne.

Tą rolę mogą spełniać oprawy sufitowe dające światło zdekoncentrowane bądź bezpośrednie, a więc lampy włoskie . Uzupełnieniem światła centralnego jest oświetlenie miejscowe. Ukierunkowany strumień światła pobudza do pracy jak też zapewnia prawidłową jasność stref, w których wykonywane są różnorodne czynności. Dobrze sprawdzają się w tejże roli lampy stojące, stołowe i podłogowe, ale ich kształt, kolor jak też tworzywo opraw winny być właściwie dobrane do funkcji, którą lampa ma spełniać w konkretnym miejscu. Nowoczesne oświetlenie łazienki jest to oświetlenie naokoło lustra plus oświetlenie centralne . Do pokoju dziecięcego polecam lampki do kontaktu.