Panele o której klasie ścieralności można ułożyć w sklepach?

Budując swój dom, musimy wybrać, jaką podłogę będziemy posiadać we wszystkich pomieszczeniach. Dotyczy to tak jadalni, wszystkich pokojów a także toalety.
Wykonane z drewna podłogi są piękne i trwałe.

podłogi

Autor: Arek Olek
Źródło: http://www.flickr.com
Są one synonimem solidności oraz niezniszczalności. Na podłogę do salonu możemy wybrać panele. Wciąż są udoskonalane sposoby ich wykończenia. Dzisiaj moglibyśmy dobrać kolor drzewa, który byłby wierzchnią powłoką paneli. Są to drewniane panele, które posiadają budowę trójwarstwową. Powstały one jako alternatywa dla drewna. Panele drewniane można dziś kupić zrobione z postarzonego drewna, które przypomina drewniane podłogi w starych budynkach. Co poniektóre panele poddawane są termicznej obróbce, która sprawia, że odcień paneli robi się ciemniejszy. Szczotkowanie paneli powoduje, że wtarta w nie uprzednio bejca okazale podkreśla słoje drzewa. Możemy też kupić panele, jakie mają na krawędziach ciemniejsze linie, które mają upodobniać podłogi do podłóg na starych statkach. Drewniane panele mogą być poddawane również wybielaniu. Dzięki temu zabiegowi panele zachowują naturalną barwę drzewa, ale odcień jego jest o wiele jaśniejszy przez co podłoga (sprawdź podłogi winylowe dekorianhome) prezentuje się na spłowiałą.
drewno

Autor: r. nial bradshaw
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie można dobierać panele z zewnętrzną powłoką, która zrobiona jest z jednego z kilkudziesięciu gatunków drzewa. Mogą być panele z drewna polskiego a także z egzotycznego. Powierzchnia paneli zabezpieczona jest lakierem lub woskiem. Mogłaby być matowa lub błyszcząca. Im wyższa klasa ścieralności paneli, tym korzystniej. Najbardziej odporna na ścieranie jest klasa A6.

Wytrzymałość na ścieranie ich jest tak duża, że można by układać je nawet w sklepach. Wytrzymałość paneli na odkształcenia istotna jest w jakimkolwiek pomieszczeniu. Rdzenie paneli robi się z płyt HDF, które spełniają najwyższe wymogi. Odporne są one na nacisk dla przykładu wysokich obcasów.