Parę informacji o podłogach wykonanych z kamienia naturalnego i metodach ich pielęgnacji.

Kamienne podłogi to wspaniała inwestycja na przyszłość. Wyższa cena zakupu i montażu tego rodzaju płyt z pewnością wynagrodzi nam ich wytrzymałość i piękny wygląd. Ciężko sobie wyobrazić, by jakikolwiek sztuczny produkt był w stanie rywalizować z siłą przyrody.

posadzka z kamienia

Autor: MS więcej niż OKNA
Źródło: MS więcej niż OKNA
Posadzki kamienne to bardzo szerokie pojęcie. Istnieje kilka powszechnie używanych w tym celu rodzajów kamienia, a te z kolei dzielą się jeszcze na odmiany. Do najpopularniejszych gatunków zalicza się marmur, granit, bazalt, piaskowiec, onyks lub wapień – oferta z Warszawy. Ze względu na różne własności każdy z powyższych typów znajduje zastosowanie do czegoś innego. Kojarzony z bogactwem marmur ma ciekawą strukturę i jest względnie delikatnym i łatwo obrabialnym surowcem, w związku z czym służy w dużej mierze jako element wykończenia salonów i łazienek.
Granit natomiast jest o wiele bardziej trwały i odporny na zarysowania niż pozostałe typy kamienia. Dzięki swoim właściwościom idealnie nadaje się na balkony, parapety i blaty kuchenne. Praktyczną alternatywą dla podłóg kamiennych jest wylewka z lastriko. Mianem tym określa się charakterystyczny beton (sprawdź efekt betonu) otrzymywany z wody, cementu i grysu mający szerokie zastosowanie w budowlance.
Pielęgnacja podłóg wykonanych z kamienia jest stosunkowo prosta. Do utrzymania płytek w czystości wystarczy często przecierać je szmatką namoczoną w wodzie z delikatnym detergentem. Istnieją też specjalne preparaty do utrwalenia powierzchni kamienia. Niestety z biegiem czasu kamień, tak jak każdy inny surowiec, może ulec zmatowieniu.

podłoga z lastryko

Autor: josef friedrich schmidt
Źródło: pixabay
Wówczas możemy zdecydować się na profesjonalne procedury pielęgnacyjne, które przywrócą naszym podłogom ich początkowy wygląd. Jedną z nich jest na przykład krystalizacja marmuru. W trakcie tego procesu zmienia się powierzchnia kamienia, który znów staje się lśniący niczym lustro. Dzieje się tak dzięki użyciu aktywnych substancji chemicznych, określanych mianem krystalizatorów. Firmy, które zawodowo zajmują się dbaniem o wytwory z kamienia naturalnego, posiadają w swej ofercie zabiegi przeznaczone do niemal wszystkich jego rodzajów. Na nasze życzenie przeprowadzą: impregnację i szlifowanie granitu, piaskowca i trawertynu, polerowanie lastriko (ciekawa oferta z firma z Warszawy) i naprawę ubytków w jakimkolwiek typie podłóg. Miastem, w którym na pewno nie będziemy mieć problemów ze skorzystaniem z takich usług, jest Warszawa.