Parę pomysłów na temat odpowiedniego wyboru oświetlenia do kuchni i pokoju dziennego.

Jak należycie dopasować oświetlenie do kuchni i pokoju dziennego, by zyskać gustowne i funkcjonalne wnętrze? Przy wyborze wariantu oświetlenia należy wziąć pod uwagę istotną kwestię – czy mamy do czynienia z przestrzenią otwartą dzienną, czy z kuchnią zamkniętą i wyodrębnioną od pokoju dziennego?

W tym ostatnim przypadku mamy zasadniczo dowolność przy wyborze lampy do kuchni – może ona być zupełnie inna niż żyrandol do salonu (warto sprawdzić: ).

żyrandol

Autor: Bart Everson
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli jednak w lokalu jest otwarta część dzienna lampy wiszące do salonu muszą pasować do tych w kuchni – aczkolwiek nie muszą być identyczne czy z tej samej kolekcji – istotne, aby miały pewne wspólne cechy stylistyczne. Rzecz w tym, że na część otwartą musimy patrzeć jak na całość, pamiętając rzecz jasna o poszczególnych funkcjach danych stref. Super wyjściem jest zdecydowanie się na dwie, a nawet trzy lampy wiszące do salonu w części jadalnej – powieszenie ich nad stołem sprawi, iż będzie on odpowiednio oświetlony, co jest ważne przy spożywaniu posiłków, a zarazem będzie wyglądać modnie i nowocześnie. Nasza propozycja: . Nie muszą to być koniecznie identyczne lampy – atrakcyjniej mogą się prezentować odmienne wzory z tej samej serii. Obecnie modnym rozwiązaniem jest zawieszanie takich lamp na innych wysokościach. W kąciku wypoczynkowym możemy zamontować taki żyrandol do salonu, który będzie dawał oświetlenie bardziej kameralne, rozproszone, pasujące do obejrzenia telewizji czy posłuchania muzyki. Jeśli nie daje on odpowiednio dużo światła zawsze da się uzupełnić

żyrandol

Autor: Ronald Sarayudej
Źródło: http://www.flickr.com

go osobną lampką do czytania ustawioną tuż obok sofy.

Naturalnie w kuchni nie musimy zawieszać identycznych lamp, starczy, że będą one w jakiś sposób harmonizowały z tymi w salonie. Niezależnie od tego na jaki styl się zdecydujemy, nie zapominajmy, jaką głównie funkcję mają pełnić lampy do kuchni: odpowiednio oświetlać blat roboczy, zlewozmywak, sprzęt do gotowania, kącik jadalny. Pomocna strona: lampy do kuchni. Odpowiednie światło jest ważne dla komfortu i bezpieczeństwa szykowania posiłków. Jest to dodatkowo pomieszczenie, w jakim stale się brudzi, ważne, żeby w trakcie sprzątania usługi sprzątania warszawa w sztucznym świetle bez wysiłku widzieć powierzchnię mebli i podłogi. Należy zatem spojrzeć ogólnie na nasz wystrój i potrzeby i z gotowym szkicem pójść na zakupy.