Podłoga wykonana z drewna – czy powinno się wykorzystywać ją w domu?

Do naszych domów znów powracają podłogi , które wykonano z drewna. Nadają one wnętrzu dużo ciepła, a jeżeli zostaną odpowiednio zrobione, przetrwają długie lata. Podłogi , które zrobiono z desek zaczynają stopniowo wypierać cieszące się ogromną popularnością przed paroma laty panele podłogowe. Bardzo dużą popularnością znowu zaczyna się cieszyć parkiet dębowy.

drewniana podłoga

Autor: Graham Hill
Źródło: http://www.flickr.com
Dąb jest gatunkiem drewna naprawdę twardym, z tego powodu parkiet dębowy jeśli tylko będziemy o niego odpowiednio się troszczyć przetrwa w perfekcyjnym stanie przez długie lata – więc w niego zainwestować. Taką podłogę warto zastosować w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu w naszym domu. Oprócz klasycznego parkietu podłogę warto wykończyć także deskami podłogowymi. Warta polecenia jest deska dębowa. Wspomniana deska dębowa musi być ułożona na legarach. Ułożony parkiet lub deski trzeba poddać procesowi cyklinowania, a potem zabezpieczyć odpowiednim preparatem – zadbane deski dębowe przetrwają lata. W zdecydowanej większości przypadków wykorzystywanym sposobem zabezpieczania podłóg wykonanych z drewna jest pokrycie ich lakierem.

Pomalowana lakierem podłoga jest niezwykle prosta w pielęgnacji. Wystarczy ją tylko odkurzyć i przetrzeć lekko zmoczoną ścierką lub mopem. Niestety, drewniana podłoga nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Stawiając na polakierowanie podłogi, która wykonana jest z drewna, trzeba wybrać do tego celu odpowiedni lakier. Aktualnie mamy do wyboru lakiery rozpuszczalnikowe oraz lakiery ekologiczne. Te pierwsze bardzo długo schną, ekologiczne wysychają bardzo szybko. Spośród jednych i drugich można wybierać między lakierami, które po wyschnięciu utworzą powierzchnię z połyskiem, półmatową lub matową. Wybór lakieru uzależniony jest także od miejsca, w którym podłoga ma być ułożona. W przedpokoju trzeba ją pokryć lakierem, który zapewni uzyskanie powłoki odpornej na ścieranie.

W salonie nie jest to już konieczne. Drewniane podłogi powinny być od czasu do czasu poddawane renowacji.

Poszukujesz ciekawych artykułów? To dobrze, ta strona internetowa (https://brandgood.com/oferta/kasetony/) na pewno Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz tam wiele bardzo pożytecznych informacji.

Zabieg ten polega na cyklinowaniu i nałożeniu nowej warstwy lakieru. Nim nową podłogę trzeba będzie ponownie cyklinować i lakierować minie sporo czasu. Podłogi, które zrobione zostały z drewna mają mnóstwo zalet: są odporne na zniszczenia, są ciepłe, nie powodują alergii. Na pewno warto je mieć w swoim domu. Za ich sprawą dom nabierze niebywałego charakteru. Powinno się o tym pamiętać.