Pomysły na dekorację okna

Czy wiecie Państwo, że w XVII w w Wielkiej Brytanii otwory okienne specjalnie zamurowywano, w celu uniknięcia za nie obowiązkowych opłat? Dopiero kiedy w 1851 roku podatek zlikwidowano, ludzie postanowili je na nowo stawiać i ozdabiać. Tym sposobem, aby zwiększyć ilość wpadającego światła, w XIX wieku pojawiły się wiktoriańskie okna wykuszowe. Znajdowały się przy nich ławeczki, które były najlepszym miejscem, aby usiąść i oglądać widoki.

duże okna

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez powodu używa się powiedzenia „okno na świat”. Wszak pierwszą rzeczą, jaką na ogół robimy po przebudzeniu, jest zerknięcie na widok za oknem. Ale od tego w jakim humorze rozpoczniemy dzień zależy nie tylko wspaniały widok za oknem, ale i dekoracja okna.

W sklepach możemy kupić wiele elementów, które mogą posłużyć do ozdabiania okien. Sięgajmy śmiało po dodatki, np. klamry ozdobne w kształcie obręczy, kwiatów itp., które dodadzą każdemu oknu wiele uroku. Niezwykłą dekoracją może również być zawieszka na okno. To może być dziergany, wykrochmalony motyl, szklane koraliki, które pięknie przepuszczają światło albo papierowa wycinanka. Wiosna podpowiada nam tyle pomysłów!
Tendencji i stylów w ozdabianiu okien jest wiele, dlatego należy nieco się zastanowić zanim podejmiemy decyzję. Im większe okna, tym ich dekoracja bardziej zaważy na wystroju całego pomieszczenia. Firanki mogą być ”czyste” lub zdobione. Gdy pokój nie jest zbyt jasny, skupmy się na firankach bardziej delikatnych jednocześnie wpuszczających do pomieszczenia więcej światła. Można je dowolnie upinać dostosowując do szerokości okna, indywidualnych upodobań oraz promieni światła wpadającego do pokoju.

okna

Autor: Carodean Road Designs
Źródło: http://www.flickr.com
W momencie kupna zasłon sugerujmy się własnym wyczuciem. Dobierzmy je kolorystycznie do wnętrza, aby całość perfekcyjnie się prezentowała. Inspiracji szukajmy w sieci i magazynach wnętrzarskich.
W końcu do naszych drzwi zawitała wiosna. Przyszła więc pora na wiosenne aranżacje. Zrezygnujmy z zimowej monotonii w naszych wnętrzach i wprowadzamy do nich optymistyczny powiew wiosny.

Chciałbyś poznać coś równie ciekawego? Ekstra, ta strona www wywóz śmieci olsztyn na pewno okaże się dla Ciebie wartościowa, ponieważ odnajdziesz tam sporo podobnych informacji.

Warto zacząć od okien.