Posadzka jasna czy ciemna?

Kolor posadzek w sposób znaczący wpływa na aranżację wnętrza. Jaki efekt estetyczny otrzymamy, jeżeli zdecydujemy się na ciemną podłogę, a jaki, kiedy postawimy na jasną? Egzotyczne gatunki drewna będą reprezentacyjne, ale mają swe wymogi. Lubią obecność szlachetnych surowców a także połysk.

parkiet

Autor: Niels Heidenreich
Źródło: http://www.flickr.com
Wspaniale prezentują się na większych powierzchniach, zestawione ze szkłem, metalem lub kamieniem. W takim wnętrzu najważniejszą ozdobą będą gładkie płaszczyzny samych materiałów. Sugeruję w oszczędny sposób dobierać meble o geometrycznych, nieskomplikowanych formach, korespondujące odcieniem oraz usłojeniem z posadzką, choć niekoniecznie z tegoż samego gatunku drewna. Uważajmy, żeby nie przesadzić z ozdobami.

Jeżeli idzie o odcienie, ciemna podłoga drewniana jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowić będzie tylko połączenie ścian w czystej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewna. Bezpieczniej jest postanowić na ciepłe beże i écru. Warto również pokusić się o głęboki odcień na jednej lub dwu ścianach.

Natomiast jasne posadzki powiększają optycznie pomieszczenia. Dają wrażenie naturalności. Stanowią tło. Nie wybredne co do stylu, zgodzą się nieomal z każdym, nadając mu zarazem oryginalną interpretację. Mieszkanie nowoczesne? Umieśćmy proste, lekkie meble, dodajmy srebrzysty metal oraz nieco oryginalnych dodatków. Możemy urządzić wnętrze (sprawdź koniecznie Morgan Interior Design ) także rustykalnie, za pomocą patynowanego drewna i wikliny lub w stylu skandynawskim – dołączając barwne akcenty. Wystrzegać się należy tylko przeciążenia. Meble do jasnych podłóg mogą być jasne bądź ciemne. Jasne wymagają zwykle dodatku żywej barwy na zasłonach, poduszkach lub narzutach, natomiast ciemne sprzęty na jasnej podłodze powinny być lekkie, .

Takowe posadzki możemy zestawiać zarówno z jasnymi, jak także z ciemniejszymi ścianami. Pierwsze połączenie jest idealne do wnętrz słabo doświetlonych, gdyż powiększy przestrzeń. Z kolei zestawienie jasne-ciemne będzie wyrazistsze, i nadaje wnętrzu zdecydowany charakter. Do jasnych posadzek najlepiej pasują też materiały z naturalnych przędz.

Ponieważ podłogi zazwyczaj służą nam wiele lat, zainwestujmy w solidne surowce. Dobrym wyborem będzie na przykład dębowa deska. Jeśli idzie o podłogi drewniane producent z pewnością udzieli nam na nie wieloletniej gwarancji.