Profile LED – do czego służą?

Profile aluminiowe do taśm ledowych stosuje się w następujących celach: do podwyższania ochrony zamontowanej w nim taśmy, jako estetyczne wykończenie oświetlenia, wraz z taśmą ledową jako dekoracyjna instalacja, do zwiększenia bezpieczeństwa poruszania się za sprawą dyskretnego oświetlenia. Profil ledowy maskuje diody, spełniając walory estetyczne, a równocześnie ochrania taśmę LED przed uszkodzeniami i wilgocią (wydłużając tym samym jej żywotność) oraz upraszcza montaż wybranego rozwiązania oświetleniowego.

Światło diodowe

Autor: LARS
Źródło: LARS

Profile LED stosuje się w meblach w wieloraki sposób, w szafkach i szufladach. Za sprawą niewielkich rozmiarów i minimalistycznemu wzornictwu, świetnie wpasują się do wielu zakamarków. Z kolei profil dedykowany do instalowania na krawędzi stopni schodowych, będzie stanowił łagodne oświetlenie stopni a co się z tym wiąże zwiększy bezpieczeństwo przemieszczania się przy wyłączonym oświetleniu głównym pomieszczeń. Takie oświetlenie stosowane jest też jako przejście w sytuacji różnicy poziomów, pomiędzy płytkami ceramicznymi a wykładziną podłogową lub parkietem. W każdym z przypadków zyskamy nie tylko większe bezpieczeństwo, lecz też bardzo nowoczesny oraz elegancki efekt dekoracyjny. Ale to nie wszystkie możliwości zastosowania ledowego oświetlenia.

W konstrukcji profilu, istotną rolę odgrywa prawidłowe odprowadzanie ciepła wydzielanego przez żarówki, z tego powodu profil LED powinien być wykonany tak aby działał jak „radiator”. Asortyment profili można podzielić na następujące grupy: profile LED nawierzchniowe, schodowe oraz sufitowe, profile wpustowe, hermetyczne, profile narożne oraz profile stosowane do szkła. profile aluminiowe do ścianek szklanych dostępne są w kilku typach wykończenia: z aluminium surowego, z aluminium anodowanego, w tym anodowane na czarno a także profile białe, w wersji malowanej proszkowo. Profil montujemy przy zastosowaniu wkrętów (najbardziej właściwy sposób montażu) bądź kleju montażowego, a także za pomocą taśmy klejącej dwustronnej. Należy pamiętać, że przy tego rodzaju instalacji, konieczny jest także zasilacz LED. Zobacz więcej: softled.

światła led

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com

Zasilacz LED przemienia napięcie napięcie 230V na prąd stały 12V. Tym sposobem można uniknąć niebezpiecznych zwarć czy uszkodzenia instalacji. Kiedy realizujemy projekt z zastosowaniem oświetlenia LED i mamy wątpliwości jaki typ profilu będzie właściwy dla naszej instalacji, warto poradzić się sprzedawcy specjalizującego się w tej dziedzinie, tak aby odpowiednio dobrać wszystkie elementy konstrukcji oraz nie mieć kłopotów z montażem.