Proste sposoby na oszczędzanie

Ekologia jest ważną kwestią, wszyscy zwracamy uwagę na ową dziedzinę życia. Najczęściej chyba myślimy o oszczędzaniu prądu. Przyczyn jest wiele. Najistotniejsza z nich to zapewne kwestia finansowa. Energia elektryczna zwyczajnie sporo kosztuje, zaś bez jej wykorzystywania w zasadzie nie można działać. Starczy doba bez zasilania elektrycznego i zaczynamy mieć kłopoty (chociażby z przechowywaniem pożywienia). Chłodziarka po prostu się nam nagrzewa co grozi zniszczeniem pokarmu.

oszczędności

Autor: Seth Sawyers
Źródło: http://www.flickr.com
O tym że często brak zasilania elektrycznego powoduje że nie możemy pracować nikogo nie trzeba przekonywać, a to oznacza już konkretne straty finansowe. Metod na oszczędzanie jest wiele, pewne wymagają od nas codziennej świadomej pracy – nie będzie to w ogóle skomplikowane, wystarczy wyrobić w sobie nawyk gaszenia światła w pomieszczeniach z których wychodzimy. Nawyki te z początku mogą być trudne do wykształcenia, w końcu wiadomo, wszyscy się spieszymy, do załatwienia mamy wiele spraw a czasu mało. Jednakże po paru tygodniach systematycznej pracy stanie się to oczywiste.

Następnym, nie wymagającym od nas nadmiernie dużej aktywności zadaniem, będzie zmiana klasycznych żarówek na ich oszczędne odpowiedniki. Wybór jest faktycznie ogromny, począwszy od zwyczajnych żarówek energooszczędnych po najnowszą technologię LED. Oba powyższe podejścia mają swe zalety oraz minusy, stąd wybór między dawniejszą a nowszą technologią łatwy nie jest. Wpierw trzeba zastanowić się gdzie będą użytkowane żyrandole. Lampy LED nadadzą się do pomieszczeń w których często będzie włączane oraz wyłączane światło, z kolei tradycyjne żarówki energooszczędne nadadzą się znakomicie do wnętrz gdzie raz włączone światło będzie się świeciło długo, albowiem wadą starszej technologii jest dość długi czas w którym żarówka osiąga swój pełen blask.

lampa LED

Autor: StartBull
Źródło: StartBull
Lampy LED pod powyższym względem są z pewnością w wyższym stopniu uniwersalne – nie dosyć iż świecą od początku zupełną mocą, to są wyraźnie mniej energochłonne. Nadadzą się zarówno do pomieszczeń jak i na zewnątrz. Jedną z obaw jaką miewają użytkownicy zastanawiający się nad ich kupnem to pytanie o to, czy konweniują do już posiadanych żyrandoli. I tu odpowiedź będzie twierdząca, oprawy LED występują w każdych popularnych typach.