Rolety czy żaluzje – na co postawić?

Gustowna dekoracja okien nadaje wnętrzu ciekawego charakteru. Dobrze opracowane ozdoby okienne stanowią uzupełnienie wystroju mieszkania. Jednym z obecnie najpopularniejszych elementów dekoracji okiennych są rolety rzymskie.

Salon, Roleta okienna z nadrukiem

Autor: DEMUR
Źródło: http://fivaro.pl
Z początku rolety były wykorzystywane jedynie w minimalistycznych pomieszczeniach, podkreślając ich prostotę. Obecnie zaczęto urozmaicać projekty rolet i równocześnie stosować je w każdych pomieszczeniach – zarówno klasycznych, nowomodnych, jak także w awangardowych aranżacja mieszkań. Rolety obecnie już nie są oznaką nowoczesności, kiedy niekiedy są koniecznością a zarazem ciekawą ozdobą okna – tutaj.

W sprzedaży osiągalna jest spora ilość wzorów rolet, kolorów, deseni. Nie jest istotne czy budujemy nowy budynek, czy pragniemy zamontować rolety w małym mieszkanku, czy może w domu umeblowanym w starym stylu. Niestereotypowe okna także nie są kłopotem; rolety doskonale się prezentują zarówno w małym oknie łazienkowym, w kuchni, bądź w dużym oknie balkonowym. Rolety zdołamy dopasować praktycznie do każdego stylu wnętrza.

cień żaluzji

Autor: FolsomNatural
Źródło: http://www.flickr.com

Szczególnie trendy są rolety składane w harmonijkę bądź dodatkowo marszczone – zalecane do szykownych i klasycznych pomieszczeń. Interesującym pomysłem może być również użycie przesłon wykonanych na przykład z paciorków, wstążek bądź też innych elementów ozdobnych. Roleta rzymska – która jest przebojem w aranżacji wnęk okiennych ostatnich lat – rzeczywiście daje dużo możliwości, m.in. wyboru materiałów, które pozwalają na doskonałe dopasowanie rolety do wnętrza a także indywidualnego gustu.

Czy więc żaluzje w oknach to przeżytek? Z pewnością w zapomniane odeszły te z aluminium, które są już po prostu niemodne. Nie da się nie spostrzec, iż żaluzje skończyły już swój show i zostały zastąpione przez klasyczne rolety. Żaluzje, chociaż zabezpieczają przed nadmiernym nasłonecznieniem jak też gwarantują intymność, tworzą we wnętrzu o wiele mniej przytulną atmosferę aniżeli rolety z kolorowych materiałów, które bywają zupełnie gładkie bądź przyciągają wzrok bogatymi wzorami.

Ale są miejsca, do których żaluzje dobrze pasują i gdzie trudno je zastąpić roletami. Drewniane bądź bambusowe żaluzje to świetny pomysł okienko w naszej kuchni. Na pewno ocieplą nasze wnętrze. Mało tego drewniana struktura dobrze sprawdza się w warunkach które panują w kuchni czy w łazience.