Rolety okienne to znamienny aspekt ozdobny naszego pokoju, który zasługuje na staranny wybór

Rolety okienne to częsty widok w wielu mieszkaniach. Jak nazwa określa osłony są doczepiane do okien lub przy szybie i stanowi system zaciemnienia wnętrz. Wybór rolet okiennych jest bardzo znaczący. Zależy od wystroju mieszkania, wyposażenia, koloru ścian, rodzaju i funkcji pokoju, w których będą montowane rolety okienne.

Bambusowe rolety okienne

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com
Też ważna jest wielkość okien i dzienne światło. Nie wolno również zapominać o tym, że roleta okienna ma pasować do nas samych, naszej osobowości i temperamentu. Na wygląd i właściwości żaluzje mają wpływ rodzaje tkaniny, splot, kolorystyka, grubość czy faktura. Jest na rynku wiele rodzai osłon. Są osłony zewnętrzne, które służą do zabezpieczenia mieszkania, w czasie nieobecności mieszkańców. Także takie rolety służą jako osłony stałe przed słońcem, są też osłony elektryczne, aluminiowe, antywłamaniowe czy materiałowe. Istnieje również cała grupa osłon wewnętrznych. Rolety z materiału transparentne służą do ozdobienia okien, z powodu braku istotnych właściwości osłonowych przed światłem dziennym. Także istnieją materiały, które mają gęsty splot, dzięki czemu tworzą w pomieszczeniu klimat intymności. Znaczący jest też kolor tkaniny na rolety okienne -> odnośnik do strony. Jasne barwy tkaniny rozpraszają promyki słoneczne, dzięki czemu mniej nagrzewa się pokój, z kolei ciemne kolory skupiają promienie, czyli rośnie temperatura przy silnym słońcu.

Jeśli chodzi o materiał na rolety okienne, to też jest w czym wybierać. Poliestr to często wybierana przez konsumentów materiał do osłon okiennych widziana na rynku, przez jej syntetycznym właściwością, która umożliwia trwałość formy i koloru. Kolejna materiał to policotton, w którym jest 70% poliestru i 30% bawełny. Też istnieją na rynku naturalne tkaniny na rolety okienne, takie jak 100% bawełna. Rzadko ale możemy spotkać osłony okienne z tkaniny imitującej zamsz, która daje oknom szyku i jest to model do ciekawych aranżacji. Do interesujących rozwiązań dekoracyjnych to roleta z nadrukiem, ze wzorami, z haftem, malowana czy robione techniką żakardową. Istnieje również możliwość decydowania co do wzoru rolety okiennej. A więc przy wyborze osłony okiennej możemy kierować się stylem mieszkania, jak również swoją wyobraźnią i osobowością, co do efektu miejsca, w którym przebywamy, aby tworzyło harmonijną jedność.