Rozmaite akpsekty dotyczące planowania strefy kominkowej

Innowacyjne technologie udostępniane przez producentów oraz różnorodność stylistyczna zabudowy, pozwalają na zainstalowanie kominka zarówno w tradycyjnym domu, jak i luksusowym apartamencie. Dla wielu osób kominek we własnym lokum to spełnienie pragnień dotyczących eleganckiej aranżacji, w której odnaleźć można relaks. Na co warto poza walorami stylistycznymi warto zwrócić uwagę w czasie planowania strefy kominkowej?

dom w budowie

Źródło: flickr.com
mieszkanie - landszaft

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com
Zamieszczenie w pomieszczeniu tradycyjnego kominka zależy głównie od lokalizacji przewodu kominkowego, do którego doprowadzona jest cała instalacja paleniska. Większą wolnością aranżacyjną dysponują właściciele kominków na biogaz czy pieców kominkowych – urządzeń o mniejszych wymaganiach technicznych aniżeli tradycyjne paleniska – którzy mają szereg możliwości przy ustawieniu takiego wyposażenia i zyskują dowolność w projektowaniu wnętrza – ceny wkłady kominkowe. Ważną rolę w aranżacji strefy kominkowej odgrywa też stylistyka wykończenia, konkretnie chodzi o to jak prezentuje się zabudowa kominek jaką posiada. Ogromne znaczenie w tego rodzaju projekcie mogą mieć także elementy instalacji, jak na przykład wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Najlepiej będzie znaleźć fachowców, którzy pomogą w dobraniu całej instalacji oraz zabudowy kominka.
Na przykład wspomniane wkłady kominkowe z płaszczem wodnym szczególnie poleca się osobom, które chcą zaoszczędzić na ogrzewaniu – wkłady kominkowe z płaszczem wodnym.

Decydując się na zaprojektowanie przestrzeni kominkowej, poza względami stylistycznymi koniecznie musimy zadbać o bezpieczeństwo lokatorów. Tradycyjne palenisko emituje bowiem ciepło, którego źródeł jest ogień(zobacz system sygnalizacji pożaru) – to groźny żywioł, gdy wyjdzie spod kontroli może spowodować ryzyko wystąpienia pożaru. Dlatego należy przestrzegać kilku podstawowych zasad odpowiedniego korzystania z urządzenia, o jakich na pewno poinformuje nas specjalista instalujący kominek. Przede wszystkim, część podłoża wokół paleniska powinniśmy wyłożyć niepalnym materiałem, np. kamieniem, a akcesoria kominkowe, meble oraz dekoracje należy zamieszczać w odległości minimum 1,5 m od kominka. Te proste czynności pozwolą cieszyć się pełnią blasku i ciepłem kominkowym, a równocześnie gwarantują bezpieczeństwo w czasie jego użytkowania.