
Jeżeli chodzi o te niewielkie elementy, wśród nich ogromnie powszechne są rozmaite sprężyny. Zobacz więcej w tym temacie: . Te elementy także mogą występować w różnorodnych wielkościach, a materiałem stosowanym do ich produkcji najczęściej jest stal. Najmniejsze sprężyny, które mają rzeczywiście maleńkie rozmiary, używane są przez zegarmistrzów do produkcji i reperowania dokładnych mechanizmów w zegarkach. Natomiast ogromne sprężyny z trwałych tworzyw można spotkać w silnikach wielkich maszyn takich jak na przykład koparka.
Wytwarzanie sprężyn
Produkcja sprężyn jest branżą, która na dzień dzisiejszy rozwija się bardzo dynamicznie, także w obrębie Polski. Fabryk tego typu jest bardzo dużo, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową przykładową frazę „sprężyny” i swoją lokalizację. Produkowanie tych elementów wbrew pozorom jest zadaniem niezwykle odpowiedzialnym,ponieważ od ich jakości zależy właściwe funkcjonowanie maszyn, w których będą zastosowane, a od tego natomiast nierzadko zależy bezpieczeństwo ludzi pracujących na maszynach.
Zastosowanie sprężyn

Sprężyna to element znajdujący wykorzystanie w wielu różnych branżach i maszynach. Poza wspomnianymi już zegarkami są to przykładowo maszyny, które napędza się znanymi bateriami paluszkami. W tego typu zastosowaniach sprężyna służy nie tylko trzymaniu baterii, ale również pobiera z niej energie elektryczną. Zastosowaniem, które najczęściej w pierwszej chwili kojarzone jest ze sprężynami, to to wiążące się z meblami. Już w dawnych czasach produkowano łóżka, których materace amortyzowane były za pomocą sprężyn. Sprężynowe materace (zobacz materac 90×200 kokosowy) wykorzystuje się także dzisiaj. Poza łóżkami sprężyny stosuje się także w pozostałych meblach, takich jak sofy czy fotele. Ogólnie funkcja amortyzacyjna sprężyn jest bardzo często wykorzystywana.