Szklane drzwi, ściany i… podłogi. Szkło we wnętrzach raz po raz popularniejsze

Szklane drzwi potrafimy wymienić już od dawna. To ciekawa opcja dla stereotypowych drzwi stosowanych wewnątrz.


Dodatkowo szklane ściany nie są w tym momencie nowiną, choć nie spotyka się ich nazbyt częstokroć w naszych mieszkaniach. Za to szklane podłogi to nowinka. Czy zagoszczą u nas ostatecznie? Orzeknij, czy szklane drzwi, ściany i podłogi są tak naprawdę bezpieczne.

Szklane drzwi i ścianki zdarza się sporządzić ze szkła hartowanego, jakie dzięki obróbce cieplnej – ogrzaniu do sporej temperatury, a w dalszym ciągu szybkiemu schłodzeniu – zdobywa lepsze parametry. Szkoło hartowane jest trzy-cztery razy w większym stopniu wytrzymałe na złamania mechaniczne i przemiany temperatury od zwyczajnego. Trudno je rozbić, ale gdyby nawet tak się stało – szklana ściana bądź drzwi , a nawet szklane schody rozpadną się na kawałki o tępo zakończonych granicach. Szklana podłoga bezspornie będzie solidna, o ile została wykonana z wielowarstwowego szkła pewnego.

szklane kolorowe drzwi

Autor: Villa Glass Studio
Źródło: Villa Glass Studio

Wierzchnia warstwa szklanej posadzki najczęściej ma wykończenie antypoślizgowe, co jest pewne w przypadku produktu, którym są szklane schody. Jest pokryta nieprzezroczystą lub półprzezroczystą emalią mineralną, jaka podczas palenia w wysokiej temperaturze staje się niebywale trwała i niezłomna na ścieranie. Granice tafli szkła, z których ma być wyprodukowana podłoga, są szlifowane czy polerowane. Muszą być gładkie – ten brak nierówności również w niewidocznych miejscach zabezpiecza przed trzaskaniem szkła pod wpływem naprężeń termicznych albo mechanicznych. Panele podłogowe to wystrzałowy wybór. Panele różnią się strukturą, rodzajem zabezpieczenia i trwałością na wycieranie. Ważna rada dla obrzeża do trawników użytkowników: trzeba wybrać rzetelne panele do wszelkiego rodzaju pomieszczenia. Obecnie do wyboru są panele szklane do łazienki (), do kuchni itd. Laminowanie szkła oznacza pokrycie wyrobu ochronną warstwą lakieru, oleju czy też melaminy.

Szkło we wnętrzu staje się raz po raz bardziej lubiane. Kojarzy się ze skandynawskim wizerunkiem miejsca, wnętrze wydaje się niezwyklej przestronne. Różnice designu i ceny wabią za sobą cudzoziemskie normy użytkowania, ochraniania czy wreszcie likwidowania uszkodzeń (laminowanie szkła kosmicznie temu sprzyja) ().