Szukasz oświetlenia do domu? Poznaj kilka wartościowych porad

Własny dom bądź mieszkanie to marzenie większości młodych małżeństw, jakie rozpoczynają wspólne życie. Gdy tylko ich pragnienia się spełnią, analizują, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń, by przyjemnie się mieszkało i chętnie wracało do nowego gniazdka. Jednym z elementów wpływających na atmosferę domu jest niewątpliwie oświetlenie, więc dobrze jest poznać kilka zaleceń, które przydadzą się nam w czasie dobierania lamp.

akcesoria do mieszkania

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Aktualnie rynek jest pełen sklepów mających w swojej ofercie lampy. Udając się na zakupy wraz spostrzeżemy, że do wyboru mamy lampy klasyczne (patrz tu), bardziej nowoczesne, jak i te z przyciągającym uwagę designem. Podejmując decyzję powinniśmy zastanowić się, w jakim charakterze urządzamy nasze wnętrze. Stawiając na minimalizm właściwe będzie oświetlenie nowoczesne (patrz tu), jednak w przypadku romantycznych dodatków, typu ładnie upięte zasłony czy koronkowe bieżniki lepiej sprawdzą się np. lampy z abażurem. Zakupy są również uzależnione od pokoju, w jakim chcemy je umieścić. O ile w przypadku przedpokoju znakomicie nadają się kinkiety, jakie podświetlą wiszące na ścianach obrazy lub zdjęcia, o tyle lampa do kuchni (więcej informacji) to zarówno żyrandol, który ma wisieć nad stołem, jak i dodatkowe oświetlenie, m.in. halogeny nad blatem kuchennym, ułatwiające codzienne przygotowanie jedzenia. W salonie natomiast dobrze jest zastanowić się nad wyższą lampą stojącą koło sofy, na której lubimy czytać książki – nareszcie będziemy mogli to robić komfortowo, nie narażając oczu, nawet podczas zimy, gdy za oknem szybciej zapada ciemność.

salon

Autor: Simone Micheli
Źródło: Dekorian
W sprawie oświetlenia należy jeszcze przemyśleć kupno odpowiednich żarówek. Dziś można znaleźć nie tylko zwykłe żarówki, lecz także świetlówki kompaktowe, LED, halogenowe lub energooszczędne. Spytaj sprzedawcy, które najlepiej sprawdzą się w twoim mieszkaniu bądź elektryka rozdzielnice elektryczne zajmującego się zakładaniem instalacji elektrycznej. Profesjonalna pomoc zawsze będzie przydatna.
Jak więc widać, nie można pominąć zagadnienia oświetlenia w domu. Nie wystarczy kupić parę żyrandoli, gdyż poza światłem lampy mają wpływ także na nastrój mieszkania. Dzięki ich odpowiedniemu rozplanowaniu możemy stworzyć np. poczucie intymności, tak ważne w naszej sypialni, w której chcemy się zrelaksować oraz nabrać sił na następny, pełen wyzwań dzień.