Trafny dobór oświetlenia

Wytwórcy licznych towarów wykształcili w nas poczucie tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu pora wymienić naszą garderobę, buty czy czapki. Z drugiej strony postęp w rozwoju techniki wymusza wymianę podstawowego sprzętu elektronicznego coraz częściej. w podobny sposób przychodzą i odchodzą pewne trendy w dekoracji pokoi, choć częstość tych zmian nie jest może równie duża, jak w przypadku garderoby czy butów. A co w takim wypadku z postępem technicznym? Czy to oznacza, że posiadane przez nas żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy wymieniać tak samo regularnie jak radio? Jak trafnie dobrać lampy do domu?

Podstawowe wytyczne doboru oświetlenia do różnych pomieszczeńObojętnie, czy chcemy kupić lampy sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dziennego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni trzeba pamiętać, że lampy mają zagwarantować zarówno dobre i funkcjonalne oświetlenie pomieszczenia, jak też nadać mu oczekiwany nastrój. Implikuje to między innymi, że fantastyczne wiszące lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może trzeba będzie uzupełnić o lampki punktowe sufitowe bądź kinkiety, aby precyzyjnie oświetlić także rogi pomieszczenia i zapewnić łatwe dla oczu czytanie, nie mówiąc już o bardziej precyzyjnych pracach (robótki ręczne, układanie puzzli, naprawa niewielkich elementów etc.), gdy potrzebujemy wyjątkowo mocnego światła. Z kolei, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, aby w jego projekcie uwzględniono nastrojowe lampki nocne, choć ze względów praktycznych (porządkowanie, zgubiony klips) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także zalecane. Inną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania, a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno umożliwiać wkręcenie żarówek o niewielkim zużyciu energii, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne zupełnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Oznacza to, że lepiej decydować się na lampy sufitowe, kinkiety etc.

Jeżeli po przeczytaniu obecnego tu artykułu nadal masz dodatkowe wątpliwości, to zobacz oprócz tego to ważne opracowanie (https://alarmtechkontenery.pl/pl/Kontenery_Poznan-166.html) – są tam pokrewne materiały.

w określonym, odpowiadającym naszemu gustowi stylu. Jeżeli zawsze chcieliśmy mieć wnętrze w stylu Romanowów, lampy kryształowe będą w nim wyglądały idealnie. Natomiast w minimalistycznym wystroju lepiej prawdopodobnie sprawdzą się lampy nowoczesne (Apdmarket.pl), chyba że uwielbiamy żonglować stylami i nie boimy się kontrowersji.

Lampy klasyczne i nowoczesne

Czy wybierając lampy do mieszkania powinniśmy zatem iść za modą?Odpowiedź na powyższe pytanie nie będzie łatwa, choć sprawę rozwiązuje często zasobność portfela. Gdy fundusze to nie problem, mamy wolną rękę na pofolgowanie własnym pragnieniom i wybranie kolorów na topie, także, jeśli mówimy o takich elementach oświetlenia jak lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu czy oprawy oświetleniowe do pozostałych pomieszczeń w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku przepełniały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład pomarańczu i niebieskiego, co przekładało się też na lampy sufitowe, kinkiety i lampy stojące, a właściwie ich abażury. Początek nowej dekady zapowiada powrót do bardziej stonowanych barw, więc na wystawy sklepowe powrócą pewnie lampy stworzone z przeźroczystych kryształów oraz lampy nowoczesne wykończone w połyskliwych i przeźroczystych materiałach. Można pomimo tego zastanowić się nad barwami ciepłymi, jak czekoladowy brąz, karmelowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy stojące albo żyrandole w takich kolorach mogą być ciekawym i modnym dodatkiem kontrastowym do wnętrza wykończonego w barwach zimnych, jak błękit lub srebro. Niemniej działanie zgodnie z aktualną modą musi być w takim samym stopniu co od wielkości naszych funduszy uzależnione od warunków naszego pokoju. W pomieszczeniu z niewysokim sufitem nierzadko praktyczniejsze są lampy sufitowe, ponieważ np. żyrandole mogą przeszkadzać w poruszaniu się po mieszkaniu, dobrze także wybrać oświetlenie umożliwiające regulowanie kierunku padania światła (w przypadku niskiego stropu, do góry, aby go optycznie podnieść). Salon w kształcie litery „L” wymaga, aby znalazły się w nim minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład duży żyrandol w części dłuższej i lampa wisząca w drugiej części wstawiona np. nad stołem. Dobrze umieszczone lampy kryształowe co więcej w kombinacji z lustrem mogą wyłapywać w dzień światło naturalne i rozpraszać je po całym pokoju, oświetlając refleksami nawet wyjątkowo ponure kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i przyczyniając się do oszczędzania energii elektrycznej.

Oświetlenie pomieszczenia a rozwój technologii
Chociaż zmiany na rynku oświetlenia następują wolniej niż w przypadku sprzętu komputerowego, także i tutaj można obserwować pewne modyfikacje. Wiąże się to głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które dają znacznie większą oszczędność prądu i z tego powodu mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają dodatkowo zmianę koloru światła, przez co lampy podłogowe, lampy wiszące (Apdmarket.pl) lub plafony są jeszcze lepiej związane z resztą dekoracji pokoju. Podobne nowości zazwyczaj można znaleźć w ofercie producentów, specjalizują się w lampach nowoczesnych tak w wyglądzie, jak i w zastosowanej technologii. Oczywiście nie oznacza to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Często zresztą jest to w ich przypadku znacznie praktyczniejsze rozwiązanie. Ogólna zasada jest natomiast taka, że dobre oświetlenie na lata oferują nam jedynie lampy dobrych producentów, którzy cenią trwałość i porządną jakość opraw oświetleniowych.