Typy fototapet

Nabywając fototapetę wybierasz nie tylko wzór, ale również typ podłoża, na którym będzie ona wydrukowana. W zależności od podłoża fototapeta będzie mieć odmienną cenę i własności.

Bezpieczna skrzynia

Autor: Effective Public Relations
Źródło: Effective Public Relations
zobacz to

Autor: ProFlowers
Źródło: http://www.flickr.com
Czy lepiej zakupić fototapetę foliową, winylową czy może lateksową? Niżej znajdziesz kilka wskazówek które pomogą ci podjąć właściwą decyzję.
Najtańsza jak też najpopularniejsza jest foliowa fototapeta, zatem wydruk na samoprzylepnej folii. Przypomina ona naklejkę ścienną. Jakość foliowej fototapety zależy od wyboru farby (zobacz: farba tablicowa) drukarskiej oraz folii, toteż należy wybrać takiego dostawcę, jaki troszczy się o wysoką jakość swego produktu. Fototapetę foliową wykorzystuje się do naklejania na równe nawierzchnie. Znakomicie nadaje się do przyklejania na meblach, drzwiach i szybach, ale często wykorzystywana jest także do dekoracji ścian. Nie nalepiaj jej na chropowatej nawierzchni, ani w miejscu narażonym na tarcie. Zawsze foliową fototapetę laminowaną, chyba, iż planujesz ulokować ją pod szkłem.
Lateksowa fototapeta. Jej baza to przeważnie sztuczny papier z dodatkiem lateksu. Pozwala tynkowi oddychać. Po wzmocnieniu laminowaniem możemy ją stosować w każdym wnętrzu. Jest trwalsza od foliowej fototapety i możemy ją łagodnie zmywać. Jest perfekcyjnym wyborem do ozdoby ściany w pokoju dziennym, bądź sypialni.
Winylowa fototapeta. Oznacza na ogół bazę z flizeliny z domieszką winylu. Podkład ten jest grubszy, cięższy i nieprzepuszczalny.

Najbardziej mocny, lecz także droższy jak też trudniejszy w montażu. Jego zaletą jest możliwość wielokrotnego mycia. W dużym salonie świetnie sprawdzą się fototapety panoramiczne.