W jaki sposób da się ogrzewać pomieszczenia z dużymi oknami, zalety i wady grzejników kanałowych.

Współczesne domy mają coraz więcej sporą ilość szkła, niekiedy okna mogą zajmować kilka metrów powierzchni. Z jednej strony zapewnia to doskonałą przestronność i oświetlenie, lecz z drugiej jest niekiedy wyzwaniem podczas projektowania instalacji oświetleniowej. W typowym systemie okiennym grzejniki są umieszczone dokładnie pod nimi, jest wtedy odpowiednia ilość miejsca, aby wszystko zmieścić.

Grzejnik kanałowy

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
Jeśli jednak okno będzie między podłogą i sufitem, to nie bardzo jest możliwość, żeby jeszcze dodatkowo zainstalować tam grzejnik, ale na szczęście będzie jeszcze kilka opcji, jakie pozwolą rozwiązać ten problem. Generalnie okna – zobacz – to najsłabszy element jeżeli chodzi o izolację termiczną w pomieszczeniu, i z tego też powodu najlepiej będą się sprawdzać grzejniki umieszczone bezpośrednio w ich sąsiedztwie. Zobacz więcej: prasa.

Z tego też powodu ciekawym i niezwykle skutecznym wyjście są grzejniki kanałowe – sprawdź ten sklep, które dają przede wszystkim dużą skuteczność, a jednocześnie niemałe możliwości aranżacyjne. Inną opcją jest ogrzewanie w podłodze, lecz będzie ono miało trochę wad, więc jednak w takiej sytuacji dużo lepiej będzie postawić właśnie na montaż grzejników.

Odpowiednio wykonany i zaprojektowany grzejnik w pierwszej chwili jest w zasadzie niewidoczny. Tego typu grzejniki chowa się do specjalnie przygotowanych wnęk , nakrytych ładną, dekoracyjną osłoną z dużą ilością otworów. Funkcjonowanie takich grzejników opiera się na tym, że ocieplają one dopływające powietrze, które się unosi i dostaje do pomieszczenia. Tutaj również coś ciekawego: przeczytaj to.

Przy właściwym dopasowaniu parametrów bez żadnego problemu można skutecznie ogrzać nawet większe pomieszczenie. Kanałów grzejniki bardzo szybko reagują na zmiany sterowania, więc praca ich będzie dość szybka i wydajna. Co więcej, niektóre z modeli mają również możliwość zmiany biegu i w lecie mogą służyć do schładzania pomieszczenia za pomocą tego samego układu. Jedną z poważniejszych wad kanałowych grzejników jest ich duża wrażliwość na zanieczyszczenia, z tego też powodu niezbędne będzie ich systematyczne czyszczenie, najlepiej wykonane przynajmniej raz na rok.