Wygodne łóżko, a więc jakie? Przeczytaj, zanim kupisz materac

Łóżko to najistotniejszy mebel w domu – spędzamy w nim przeciętnie 25 lat w ciągu życia.
Ażeby zapewniało wygodny wypoczynek, wybierz odpowiedni materac. To, na czym śpisz, jest równie ważne jak to, jak długo śpisz.

taras
metal

Autor: Greber
Doradzamy, jak wybrać łóżko jak też materac dostosowany do potrzeb. Materac wymienić należy co 5 lat, dlatego warto postawić sobie za cel nabycie modelu idealnego. Najbardziej popularne są materace (zobacz materac dziecięcy 80×160) lateksowe oraz tzw. kieszeniowe. Bywa także, że materac łączy różne typy materiałów. I tak dla uczuleniowców najlepsze są materace z lateksu, jakie za sprawą porowatej struktury gwarantują idealną cyrkulację powietrza, a przez to zapobiegają rozwojowi bakterii. Znakomicie dostosowują się do ułożenia ciała, a przez to zapewniają perfekcyjne podparcie dla pleców. Z kolei kieszeniowe materace rekomendowane są do łóżek podwójnych. Dzięki niezależnie pracującym sprężynom jedna osoba nie odczuwa zmian pozycji partnera.
Jak przetestować, czy materac jest dobry? Chcąc przekonać się, iż upatrzony materacyk jest idealny , trzeba się na nim położyć i przetestować, czy będzie nam wygodnie. Warto również wykonać szybki test. W pozycji na boku sprawdź, czy kręgosłup układa się w linii zbliżonej do prostej, natomiast leżąc na wznak, upewnij się, czy bez kłopotu udaje ci się wsadzić pod plecy rękę. Jeśli tak, przybliżasz się do podjęcia decyzji o nabyciu materaca idealnego dla ciebie. Podobną metodę zastosuj podczas kupna wersalki bądź tapczana.

Gdy już zdecydujesz, na czym będziesz sypiał, warto pomyśleć o odpowiednim stelażu. Amortyzuje on siłę nacisku, dzięki czemu pozwala na perfekcyjne dostosowanie się materaca do kształtów sylwetki.