Z jakiego oświetlenie dobrze jest korzystać w magazynach? Które będzie idealne? Jaki w tym zakresie jest wybór?

W całkiem sporej grupie nowych projektów,również i w obrębie oświetlania magazyny, właściciele by obniżyć koszty decydują się na standardowe rozwiązania. Czy to dobrze? W rzeczywistości, wykorzystywanie obecnie rozwiązań bazujących na takich klasycznych pomysłach powoduje spory wzrost kosztów użytkowania. Na co więc się zdecydować?

Jeśli

magazyn

Autor: Litage Publishing
Źródło: http://www.flickr.com

chodzi o oświetlenie magazynu, to za każdym razem musimy odpowiedzieć sobie na taką kwestię: czy alejkę między regałami traktować jak magazyn, a może raczej jak ciąg komunikacyjny? Warto zobaczyć: . Jak mocne musi w takim miejscu być światło, wyznaczać ma norma PN-EN 12464-1.

W sytuacji, gdy chcesz przestudiować rozpatrywaną sprawę też pod innym kątem, sprawdź więcej na portalu (http://www.cermag.com.pl/pl/oferta/chemia-budowlana/), ponieważ on także ją analizuje.

Mówi, że najmniejsze możliwe natężenie oświetlenia powinno być na poziomie 150lx. Trzeba zacząć od tego, że podstawową oprawą, jaką stosuje się w zakładach przemysłowych, jest taka hermetyczna 2x58W. Jest ona uniwersalną oprawą, a to z tego powodu, że występuje dobry stopień gdy chodzi o szczelność, natomiast jednocześnie niski koszt jednostkowy opraw.

magazyn

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to więc bardzo powszechne oświetlenie przemysłowe, używa się go w halach produkcyjnych, magazynach czy pomieszczeniach socjalnych – przenieś się tu. Jednakże, wraz z rozwojem źródeł wysokoprężnych pojawiły się oprawy typu High-Bay. Jest to kolejny, wciąż częściej kupowany typ opraw, które służą głównie do oświetlania dużych magazynów, hal z miejscami produkcyjnymi o dosyć dużych wysokościach.

Dzięki dużej liczby światła, którą emituje oprawa prawdopodobne jest zmniejszenie ilości punktów świetlnych. Przedstawione powyżej metody są sprawdzone i niezmiennie popularne, ale coraz więcej firm decyduje się na coś nowego – na oprawy LED. Rozwój technologii LED w temacie oświetlenia spowodował, iż nie tylko w mieszkaniach używane są takie lampy, ale również i w przemyśle.

Takie oświetlenie posiada wielkie plusy. Co istotne, możliwe jest sterowanie optyką w taki sposób, żeby wytwarzane światło skupiało się w miejsce, w którym rzeczywiście go potrzebujemy. Jednocześnie niesamowicie wysoka sprawność dała możliwość by zmniejszyć ilość opraw. Jak w związku z tym widzimy, tego rodzaju rozwiązanie jest bardzo interesujące, a z pewnością także nie jest dziwne to, iż wciąż większa liczba ludzi się na nie decyduje.