Źródło światła jako pierwszoplanowy element podczas urządzania lokum.

Oświetlenie stało się niezastąpionym szczegółem w trakcie aranżowania nowego lokum. Bez lamp eksploatowanie przestrzeni życiowej stałoby się bardzo utrudnione. W mroku nie ma sposobności by pochłonąć lekturę, przygotować obiad czy wstawić pranie…

Wybierz adekwatne oświetlenie do roli wnętrza

lampa stojąca

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Kuchnia ma za zadanie nie tylko służyć w sporządzaniu posiłku, przybiera jeszcze rolę stołówki. W związku z tym oświetlenie kuchni wymaga osobnych strumieni światła nad każdym polem, które będzie użytkowane w trakcie wykonywania kuchennych powinności. Odpowiednio dopasowane oświetlenie odgrywa też funkcję dekoracyjną i może optycznie rozszerzyć wnętrze.

lampy sufitowe

Autor: Marta Diarra
Źródło: http://www.flickr.com

Przeanalizuj dalsze pokoje

Przy aranżowaniu iluminacji w pomieszczeniach powszedniego użytku poza lampą główną, opłaca się zaopatrzyć się w lampy biurkowe (). Lampki biurkowe lokuje się po przeciwnej stronie niż kończyna, którą piszemy, zapobiega to padaniu cienia na kartkę podczas notowania czy wykonywania lekcji. W ten sposób ustawiona lampa spełnia swoją funkcję, nie oddziałując ujemnie na zmysł wzroku. W przedpokoju praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie czujnika ruchu.

Ta metoda idealnie sprawdza się w dużych domach. Przy niskim dojściu światła słonecznego zalecane jest mocne źródło światła sztucznego. Przy doświetlaniu łazienki powinno się pamiętać, że jest to strefa w którym występuje podniesiona wilgotność. Żeby zachować bezpieczeństwo trzeba wykorzystać tzw. oprawy szczelne, osłaniające przed parą wodną. Zabierając się za pokój dziecięcy włączniki (czytaj więcej designerskie włączniki światła) światła zamontuj odpowiednio nisko.

Zobacz też